Научни списания

ОУ „Найден Геров“ в Бургас отбелязва 100 години

Снимки: ОУ "Найден Геров" - Бургас

С тържествени прояви, богата културна програма и емоционални срещи между поколенията Основно училище „Найден Геров“ в Бургас отбеляза своята стогодишнина. 

Не са много училищата, които имат зад гърба си вековна история, затова и честванията преминаха под знака на признателност и приемственост.

Днес в училището се обучават около 700 ученици в 28 паралелки – факт, който показва, че интересът към него e устойчив.

„Училището се утвърди като място за качествено образование, силни традиции и активен училищен живот. Нашите ученици постигат много добри резултати, участват активно и успешно в олимпиади, състезания и различни извънкласни инициативи“, казва директорът Лазар Налбантов.
През годините училището се развива като модерна образователна среда, в която традициите вървят ръка за ръка с новите методи на обучение. Девизът на училището е

„Традиция – съвремие – бъдеще“.

Тук се работи активно по различни международни проекти, оперативни и национални програми, които дават възможност на учители и ученици да се развиват и да прилагат съвременни образователни практики.

Затова екипът посреща 100-годишния юбилей с увереността, че съхранява традициите и продължава да гради бъдеще на училището, подчертава Налбантов.

Него любителите на народната музика го познават като народен певец. От години той съчетава кариерата си на изпълнител с тази на директор на школото.

Екипът на училището е съставен от опитни, в по-голямата си част млади учители. Те съчетават рутината с натрупания опит и новите тенденции в образованието.

„Стремим се да поддържаме добър баланс между поколенията – да използваме опита на дългогодишните педагози и ентусиазма на младите колеги – подчертава директорът.
"За младите учители работим в посока осигуряване на добри възможности за квалификация и участие в проекти, както и за съвременна материално-техническа и творческа среда. По този начин осигуряваме устойчиво развитие на училищния екип“, казва още той.

Историята на училището започва през 1926 г., в трудни времена, когато тракийски бежанци основават селището Карабаир. Именно те, въпреки лишенията поставят

образованието като приоритет

и със собствени средства създават първото училище. То е изградено благодарение на силна обществена воля, със средства, събирани от самите хора, което превръща институцията в символ на общностния дух още от самото начало.

По повод 100-годишнината е издаден и специален училищен вестник, в който са събрани спомени и истории от училищния живот.

Организирани са различни инициативи, като конкурс за изобразително изкуство с две теми: „Пролет върху листа“ за начален етап и „Пролетта като начало – 100 години пътешествие през времето“ за прогимназиален етап. Има и изложби,

междуучилищен футболен турнир за Купата на Найден Геров,

тържествен съвет – среща на поколенията между настоящи и бивши учители и служители.

Своеобразна кулминация е тържественият концерт-спектакъл в Държавната опера – Бургас. Събитието бе емоционален момент за цялата общност, както и за целия бургаски жилищен комплекс „Меден рудник“, защото събира поколения, свързани с училището – с уважение към миналото и поглед към бъдещето.

Това, което прави профила на ОУ „Найден Геров“ различен, е

съчетанието между традиции и стремеж към иновации.

Нашето училище има дълга история и изградена репутация, но в същото време, постоянно се стремим да се развиваме и да прилагаме съвременни методи на обучение. Да бъдем актуални, защото нашите ученици изискват да бъдем съвременни, можещи и мотивиращи учители.

Високо професионалният учителски екип, активният училищен живот и подкрепящата среда създават атмосфера, която прави училището все по предпочитано сред бургаските семейства.

„С гордост мога да заявя, че всеки учител от нашето училище е наясно с отговорността, която е поел към формирането на образователни и граждански компетентности у всеки ученик“, категоричен е директорът Налбантов.
Партньорската мрежа на училището е изключително голяма. Тя включва  детските градини и читалища от комплекса, държавни и общински структури, неправителствени организации, отделни творци и спортисти.

Екипът работи по много проекти и национални програми на МОН, по Програма Erasmus+ на ЕС, в програмите на Асоциацията на „Кеймбридж“ училищата, в която членуват.

Тази учебна година стартира проект

„Обединени чрез културата, науката и спорта: интеркултурно образование в действие“,

който отново е по Програма „Образование“ 2021 – 2027. В него си партнира с ДГ „Делфин“  – Бургас, ДГ „Слънце“ –  Смолян и ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ – с. Тополчане, обл. Сливен.

Както и с НЧ „Отец Паисий 2026“ – с. Полковник Серафимово, обл. Смолян, и Сдружение „Младежки инициативи за развитие и диалог“  – Кърджали.

ОУ „Найден Геров“ е едно от малкото бургаски училища, което работи успешно вече 10 години по програмите на ЕС „Еразъм+“.

На този етап в изпълнение са проект „Дъх за учителите, вдъхновение за съвършенство“ и проект

„От отпадъци към изкуство“,

в който е партньор на Директората по образование в град Коня, Република Турция.

В последните години все по-често се говори за това, че традиционната класно-урочна форма невинаги успява напълно да отговори на интересите и начина на мислене на съвременните ученици.

В ОУ „Найден Геров“ са наясно с тази тенденция и затова се стремят да разнообразяват учебния процес. Правят го чрез интерактивни методи, бинарни и интегрирани уроци, повече практически дейности, работа по проекти, ефективно използване на дигитални технологии.

„Нашата цел е обучението да бъде по-интересно, ангажиращо и близко до реалния живот – казва директорът.
Когато учениците участват активно в учебния процес, те не само усвояват по-добре умения като работа в екип,

критично мислене и креативност,

стават все по-мотивирани за постигане на високи резултати. Затова вярвам, че съчетаването на традициите в образованието с нови, по-гъвкави подходи е правилният път за съвременното училище.

В ОУ „Найден Геров“ от три години се прилага политика да не се използват мобилните устройства през целия престой в училище. Грижата за това

да не се използват мобилните устройства,

е ангажимент на самите ученици, с което им се дава възможност да бъдат самостоятелни, лично ангажирани и отговорни. Това са основни елементи от учебно-възпитателния процес при подрастващите.

Според директора това помага на учениците да бъдат по-концентрирани, да участват по-активно в часовете и да общуват повече помежду си.

Когато телефоните не разсейват вниманието, учебната среда става по-спокойна и ефективна.

Това решение е посрещнато с огромна подкрепа от страна на родителите, което доказа, че всичко е постижимо, когато в основата залегнат принципите на откровеност, разбиране и доверие“, обяснява директорът и подчертава:
„В същото време не сме против технологиите  – те са важна част от съвременното образование, но е важно да се използват в правилния момент и с ясна за образованието цел.
Благодарение на програмите и проектите, по които работим, и на политиката на МОН в тази насока през последните години се осигури изключително добра и ефективна високотехнологична техника, която подпомага и осъвременява учебния процес“.

В училището се стремят да изграждат активна училищна общност, в която родители, учители и ученици си сътрудничат.

Организират се съвместни инициативи, събития и проекти, в които родителите участват. Такива са училищните базари по Коледа и Великден за подпомагане на нуждаещи се хора, срещи с родители, които представят професиите си, семейни спортни състезания. Съвместно с известна верига магазини е проведен и

кулинарен двубой за ученици

и родители в обособения готварски кабинет. По повод 100-годишнината училищната общност организира кампания по набиране на средства за изработка на интерактивна пейка, представяща живота и делото на патрона на институцията – Найден Геров. Пейката вече е факт и краси училищния двор.

ОУ „Найден Геров“ съчетава вековната си история със съвременни образователни практики. Активният училищен живот, участията в състезания и инициативи, както и стремежът към развитие показват, че институцията продължава да е жива и динамична.

„Амбициите ни за бъдещето на училището са големи и разнообразни. Естествено, постави ли сме си цели за подобряване на материалната база, разширяване на сградния фонд, тъй като през последните години се радваме на устойчив прираст в броя на учениците – с  около 100 повече за последните 3 години.
Но основната ни амбиция е да предаваме актуални и съвременни знания на своите ученици и да формираме у всеки един чувство за народностна принадлежност, родолюбие и гражданска позиция“, категоричен е директорът Лазар Налбантов.