Научни списания

Агроприключение в ОУ „Васил Левски“ в Белене

Снимки ОУ „Васил Левски“ – Белене

Ралица ГОСПОДИНОВА

Ученици, учители, майки и баби се превърнаха в агроприключенци. Това стана възможно благодарение на идеята на учителите от беленското Основно училище „Васил Левски“.

„Колегите решиха да възстановят една стара традиция – учениците  да полагат грижи за производството на земеделска продукция и да се учат на селскостопанска работа като алтернатива на стоенето пред екрана или с телефон в ръка. Така се роди нашата зеленчукова градина в северозападната част на училищния двор“, съобщава директорката Румяна Богданова.
В няколко поредни следобеда под зоркия поглед на майки и баби и спазвайки техните заръки, учениците подготвиха почвата, направиха браздите и засяха първата си реколта – лук, картофи и моркови. Приложиха научените знания за големина на отсечка и отстояние.

„Децата от изнесената паралелка към ЦСОП изработиха картички за всички трудолюбиви участници. Не липсваха и приятни изненади – в почвата децата откриха стара подкова. Всички единодушно приеха това като знак за късмет и плодородие. Надяваме се да е така и след няколко месеца да се похвалим с първата реколта“, разказва още Румяна Богданова.

Дотогава учениците ще продължат да се грижат за своята градина и да опознават селскостопанската работа.