Научни списания

УниБИТ връчи наградите "Ябълка на познанието"

Наградата "Ябълка на познанието" получиха на деветима учени, докторанти и студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии. Призът се връчва от Университетската младежка академия за управление на знанието към УниБИТ за 11-ти път
Снимка УниБИТ

Наградата "Ябълка на познанието" за особен принос в издигане престижа на науката получиха деветима учени, докторанти и студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии. Призът се връчва от Университетската младежка академия за управление на знанието към УниБИТ за 11-ти път, съобщиха от висшето училище. Той се присъжда в категориите „Утвърден учен“, „Изявен млад учен“, „Изявен докторант“ и „Изявен студент“ и Специална награда.

"Гордея се, че съм част от семейството на Университета по библиотекознание и информационни технологии", заяви пред академичната общност и гостите на церемонията носителят на тазгодишното специално отличие - известният и колоритен климатолог проф. Георги Рачев.

Годишните награди връчи ректорът на УниБИТ проф. Ирена Петева.

Специални гости на тържеството бяха служебният заместник-министър на образованието и науката д-р Емилия Лазарова, главният секретар на МОН д-р Любомир Йосифов, проф. Георги Вайсилов, изпълнителен директор на ИА „Програма за образование“, директорът на Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" Емил Спахийски, директори на дирекции в МОН, проф. Диляна Вичева от Медицинския университет в Пловдив и д-р Мартин Захариев, зам.-председател на Националния борд по туризъм.Доц. д-р Любомира Парижкова и доц. д-р Мартин Захариев бяха удостоени с „Ябълка на познанието“ в категорията „Утвърден учен“. С наградата в категорията „Изявен млад учен“ бяха наградени гл. ас. д-р Евелина Здравкова и гл. ас. д-р Ива Костадинова. Приз в категорията „Изявен докторант“ получиха Радослав Христов и Ридван Ахмед Заит. Отличените студенти са Марина Илиева и Кристиян Василев.След това екипът на УниБИТ запали традиционния бъдник от дъбово дърво - за здраве и благополучие, в двора на висшето училище пред иконата на Божията майка.

Тържеството откри председателят на Съвета на настоятелите проф. Стоян Денчев.

Той проби дупка в благословеното дърво, в която ритуално постави вино, тамян и елей. Бъдникът бе ритуално бе поставен в огъня от ръководството на УниБИТ заедно проф. Бойчо Ланджов, ректор на Медицинския университет в София, генерал-майор Стайко Прокопиев, началник на Военната академия „Г. С. Раковски“ и с Евгени Минчев-Лорда.В края на тържеството, под открито небе в двора на университета, прозвуча най-новата българска песен „Не на войната“. Това бе и премиерата на авторската песен, създадена от проф. Стоян Денчев. Той поведе и хорото, с което по стара българска традиция завърши тържеството.