Научни списания

Ученици от иновативни паралелки на обучение в ТУ – София

Снимки Пресцентър на МОН

Единайсетокласници от Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново се включиха в изнесено обучение в Техническия университет в София, съобщава Пресцентърът на МОН. 55-те ученици, които усвояват професиите „Системен програмист“ и „Приложен програмист“, са част от първия випуск, който от VIII клас се обучава по нови програми и предмети, създадени специално за тяхното училище.

„Трябва да имате самочувствие, че сте част от единственото училище в България, на което е поставена специална иновативна задача. Вие учите по авторски учебни програми, каквито няма в нито едно друго българско училище“, каза началникът на кабинета на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска преди началото на изнесеното обучение.
В рамките на иновацията, която развива училището, се разработват нови програми чрез въвеждане на нови учебни предмети в областите „Дигитално предприемачество“, „Киберсигурност“ и „Изкуствен интелект“ за паралелки от професионално направление „Компютърни науки“. Програмите са създадени от учители в гимназията, представители на местния бизнес и преподаватели от Техническия университет.

Според Наталия Михалевска, ако има повече подобни сътрудничества между средните и висшите училища заедно с бизнеса, тогава

учениците ще са подготвени за пазара на труда още в процеса на обучение, ще имат инженерно мислене и ще изберат професиите на бъдещето.

Наталия Михалевска връчи плакет на МОН на ПМГ „Васил Друмев“ и на ректора на Техническия университет проф. Иван Кралов. Той и деканът на факултет „Компютърни системи и технологии“ проф. Даниела Гоцева приветстваха учениците и им обещаха полезни обучения във фирми, за да усетят връзката между наука и бизнес. Те ги увериха, че инженерните науки ще им дадат възможност за творчество, с което ще променят живота на хората. Проф. Кралов специално благодари на МОН, че подкрепя образователните институции, за да могат младите хора да усвояват и разпространяват знание.

Почетният декан на Факултета и инициатор за иновативната задача проф. Огнян Наков представи на младите хора нагледно каква реализация могат да получат в ИТ сферата, както и какви възнаграждения да си осигурят, като изберат професии в тази област.

Сред участниците в първата среща на ученици и преподаватели бяха членовете на Комисията за иновативните училища доц. Евгения Сендова, Силвия Кънчева и Ралица Войнова, както и главният експерт от МОН Илияна Славова, която отговаря за иновативните проекти.