Научни списания

Още шест лаборатории за образователни иновации

Снимки Олег Попов

Министерството на образованието и науката ще финансира откриването на нови лаборатории за иновации в шест училища у нас.

Това стана ясно по време на националния форум „Лаборатории за иновации“, който се проведе в Националния дворец на културата.

Училищата, които ще получат средства по НП „Иновации в действие“, са

140. СУ „Иван Богоров“ в София за учене чрез изкуство, ОУ „Д-р Петър Берон“ в Пловдив за здравно образование и спорт, СУ „Панайот Волов“ в Шумен за социално-емоционална подкрепа в обучението, Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Академик Благовест Сендов“ във Варна за изкуствен интелект, технологии и умения в новата реалност, Немс­ката езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас за развиване на дигитално-медийна грамотност и СУ „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица за образование с наука.
„Светът след пандемията е динамичен свят на промените. Промяната е отвън – с развитието на технологиите и с бурния прогрес на изкуствения интелект, и отвътре – с новите поколения ученици, които са представители на поколенията Z и Алфа“, заяви служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на форума.
По думите му, новото поколение по различен начин задържа и възприема информацията и точно затова се нуждае от нов подход на преподаване.

„Не е важно само да се реализират иновации в училищата, но и да се развие училищна култура за иновации“,

посочи проф. Цоков.

Добрите педагогически практики на тези училища се представят на седемте регионални конференции, които се провеждат в страната всяка година, и се превръщат в срещи на педагозите от различни иновативни образователни институции.

Министърът посочи още, че

в момента в България има 521 иновативни училища, като голяма част от тях са реализирали повече от един иновативен проект.

Проф. Дора Лефтерова от Плов­дивския университет „Паисий Хилендарски“ представи анализ за развитието на новаторска култура в българските иновативни училища. Тя отбеляза, че се наблюдава повишена мотивация за изграждане на партньорски мрежи от иновативни и неиновативни училища. По думите ѝ, има огромно одобрение сред участниците и създаване на устойчиви условия за мултиплициране на новостите в образованието в петото издание на Националната програма.

Проф. Лефтерова отбеляза, че междуучилищните обмени позволяват популяризирането на вече утвърдени добри практики, както и коопериране на училищата в дадена иновация, когато имат сходни стратегии за развитие.

По време на форума бяха предс­тавени крайните образователни продукти, създадени през тази година по НП „Иновации в действие“ в първите пет лаборатории за иновации. Разработките си демонстрираха Второ ОУ „П.Р. Славейков“ в Стара Загора, столичното 108. СУ „Никола Беловеждов“, ОбУ „Неофит Рилски“ в село Дерманци, ОУ „Петко Рачов Славейков“ във Варна и ПМГ „Яне Сандански“ в Гоце Делчев.

За създаването на училищните лаборатории бяха отпуснати общо 150 000 лв. – по 30 000 лв. на училище.

По проекта всяко от тях работеше с още 10 образователни институции. По този начин общо 55 училища развиха заедно иновации и те ще достигнат до всички в образователната система. Участниците получиха грамоти лично от министъра на образованието и науката.

„За нас е привилегия, но и отговорност да бъдем сред първите в България училищни лаборатории за иновации“, каза директорът на Второ ОУ „П.Р. Славейков“ в Стара Загора Милена Желязкова при представянето на училищната лаборатория по иновации в област­та на позитивното образование и личностното развитие.

На форума педагогическият екип на школото демонстрира крайния продукт от работата на лабораторията – методическо помагало за позитивно учене. В него са включени разработките на над 30 учители за генериране на нови идеи и насоки за въвеждане на социално-емоционално учене в клас. Работилница за добри идеи – така нарича лабораторията екипът, който работи по реализирането на идеята.

„Големият въпрос е как да бъдат обединени традиционната форма на обучението и иновацията. Всички добре знаем, че най-големият враг на училищната иновация е времето“, коментира научният ръководител на Лабораторията и преподавател по психология във Варненския свободен университет проф. Румен Стаматов.

Той посочи, че сред най-трудните моменти в работата им е било

как да се формират критериите за оценка при позитивното образование.

Трудността се крие в това, че няма мерна единица за измерване на щастието и за всеки човек то се изразява в нещо различно. Въпреки това педагозите са единодушни, че благодарение на своята училищна иновация са успели да подобрят комуникацията си с родителите, а децата са повишили мотивацията си за учене.

Своята Лаборатория по предприе­мачество и финансова грамотност представиха от столичното 108. СУ „Никола Беловеждов“. Екипът на гимназията запозна участниците във форума със своя „Пътеводител по предприемачест­во и финансова грамотност“. Той е достъпен както на хартия, така и онлайн.

„По този начин пътеводителят ни ще продължи да се обогатява с добри идеи и реализирани в час практики всеки ден“, посочи директорът на училището Лилия Тодорова. Тя обърна внимание и на това, че предприемаческият дух и финансовата грамотност са компетентности, които трябва да притежава всеки човек. А обучението по тях трябва да бъде включено във всеки предмет от I до XII клас.

„Искахме да дадем насоки и да вдъхновим другите учители да се развиват в тази посока. Предприемачеството може да бъде интегрирано навсякъде в учебната програма“, сподели Ели Руменова, старши учител по профилирана подготовка по предприемачество в 108. СУ „Никола Беловеждов“.
Езиковата гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ в Хасково е един от партньорите на столичното училище в работата по Проекта. Учителят по география и икономика и предприемачество в школото Дарина Вайкова посочи, че в началото на работата по иновацията при тях нито родителите, нито учениците са разбирали формулировката на темата и какво стои зад нея. Но в процеса на работата всичко се е изяснило, защото и най-добрата идея остава само идея, ако липсва решителност за действие. Освен това предприемачеството помага на учениците да си отговорят сами на три фундаментални въпроса – кой съм аз, къде се намирам и къде искам да отида.
„Предприемачеството дава свобода. Може да градиш, може и да грешиш. Но всяка грешка ти дава поука“, категорична е Дарина Вайкова.
За дейността на Лабораторията за екология и зелена енергия говори екипът на ОУ „П. Р. Славейков“ във Варна. По интересен начин учителите Бистра Йорданова и Пламена Великова представиха пред гостите диалог между природата и човека. Те повдигнаха важни въпроси и формираха послания като това, че

нашата мисия, като хора, трябва да бъде опазването на Земята – дом на предците ни и бъдеще за децата ни.

В рамките на лабораторията в училището във Варна са реализирали интересни педагогически практики като „Мисия „Екоспасители“ и „Здравословна градска среда за живот“.

Освен това съвместно с Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ към Българската академия на науките педагозите са работили с ученици по проекта „Опазване на световните води“. Участниците в Лабораторията са имали възможността да посетят кораба „Св. св. Кирил и Методий“, който от 2022 г. плава до българската полярна станция в Антарктида, и да получат информация за пътуванията лично от командир капитан II ранг Николай Данаилов.

Обединеното училище „Неофит Рилски“ в село Дерманци представи дейността на своята лаборатория „Образователна интеграция и гражданско образование“.

„Работата започва с договаряне на ценности и насоки за съвместна работа“, разказва гл. ас. д-р Евелина Варджийска, която е преподавател във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и научен ръководител на лабораторията.

„Рецептата за успеха се крие в това, че всяко училище така описва своята иновация, че да бъде лесна и достъпна за всички. И ако трябва с една дума да опиша концепцията на лабораторията, то това е синергия“, казва тя.

Методиката им се основава на работа с образи – умение, което всеки ученик има, а интеграцията се осъществява чрез работа в групи.

„Можем да работим за гражданско образование извън понятията и учебната му програма“, категорична е Евелина Варджийска.

Екипът в училището е съставил и издал помагало за работа по образователна интеграция и гражданско образование, което да бъде от полза в работата на педагози от цялата страна. То излиза от печат под заг­лавието „Гражданско образование с елементи на визуални изкуства“.

„Позволихме си да сменим малко заглавието. Важното е, че изложените концепции в помагалото могат да се приложат навсякъде“, сподели учителят по кинознание Даниел Симеонов. Той посочи, че

визуалните изкуства все още не са застъпени в учебната програма у нас и това трябва скоро да се промени.

„Благодарение на кинообразованието развиваме у децата социал­на интелигентност. Учим ги да се интересуват от другия и да се огледат за всичко, което се случва около тях“, смята Ева Карагеоргу от сдружение „Арте урбана колектив“. Тя е категорична, че чрез киното децата могат да се научат и как да разпознават фалшивите новини в интернет.
„Ако знаеш как се прави един филм и какъв е процесът, лесно ще видиш фалша“, уточни тя.
Последната училищна лаборатория, която представи дейността си, е „Проектно базирано обучение и интегрирано знание“ в ПМГ „Яне Сандански“ в Гоце Делчев.
„Вървим заедно по пътя на промяната на българското образование и всички сме част от тази иновация“, каза директорът на гимназията Елка Божикова.
Тя посочи, че за кратък период са успели да изградят модерна училищна среда и да осигурят допълнителна педагогическа квалификация за своите учители.

„Пътят е дълъг и се основава на споделяне на опит. Само така се повишава качеството на българското образование“,

допълни тя.

Педагогическият екип в гимназията е създал сайт, който да бъде в помощ на учители при въвеждане на иновативни практики в сферата на проектно базираното обучение и интегрираното знание. Целенасочено помагалото е в електронен вариант, а не на хартия.

„С уебсайта създадохме и прост­ранство за споделяне на добри практики между учители. Стремим се да се усъвършенстваме и да надг­раждаме постигнатото“, сподели зам.-директорът на гимназията Златка Милчева. Предстои в най-скоро време към функционалностите му да бъде добавена и форма за обратна връзка. В момента в сайта има около 100 разработки, които с времето ще стават повече.

„Радвам се, че вече можем да споделяме добри педагогически практики на национално ниво. Сега е време на база на тези иновации да променим учебното съдържание“ – с тези думи началникът на кабинета на просветния министър Наталия Михалевска закри форума.