Новият председател на БАН встъпи в длъжност

Чл.-кор. Евелина Славчева встъпи в длъжност като председател на Българската академия на науките. Тя пое щафетата от акад. Юлиан Ревалски на церемония в БАН, на която той ѝ предаде символично ключа на Академията. Акад. Ревалски подчерта, че такава церемония се прави за първи път, и пожела това да се превърне в традиция.
Досегашният председател на БАН поздрави своя приемник с убедителния избор, както и за изключително колегиалната кампания, която е провела заедно със своя конкурент акад. Христо Найденски.
„Вие сте били два мандата председател на Общото събрание на БАН и прекрасно познавате работата тук. Предавам Академията като една устойчива организация с възвърнат авторитет“, каза още акад. Ревалски.
„По време на вашите два мандата цареше дух на колегиалност и толерантност. Със сигурност ще продължим всички добри практики, които установихте, и в следващия мандат“, каза, на свой ред, новият председател на БАН чл.-кор. Славчева.На церемонията присъстваха Димитър Здравков – съветник на Президента по образование, председателят на Общото събрание на БАН проф. Васил Киров, заместник-председателите на БАН чл.-кор. Евдокия Пашева и чл.-кор. Стефан Хаджитодоров, главният научен секретар на БАН проф. Нели Косева и представители на медиите.