311 кандидати за директори във втория етап на конкурсите
До втория етап на конкурсите за директори на училища са допуснати 311 кандидати, съобщава пресцентърът на МОН. Те трябваше да отговорят на 50 въпроса с три варианта за отговори. Минималният резултат за допускане до следващия етап от конкурса е 30 точки, като 14% от всички явили се не успяват да го постигнат и не продължават напред.
Вторият етап на конкурсите започва на 5 март по графици, изработени от съответното регионално управление на образованието. Кандидатите ще бъдат информирани за мястото на провеждане в съответната област.
Допуснатите кандидати във втория етап трябва да представят подготвената от тях
концепция за развитие на съответната образователна институция.
На изпита ще трябва да решат и два конкретни казуса.За да се избегне субективният елемент, са разработени повече от 150 подобни казуса. Всички те се базират на реални ситуации, които са се случвали в българските училища и при които е било нужно не формално прилагане на нормативната уредба, а лидерски подход.
Членовете на комисията ще имат право да задават въпроси, но само относими към съдържанието на концепцията на кандидата, казусите и спецификата на длъжността.
С цел гарантиране на прозрачност участниците в конкурса ще са без мобилни телефони, а
целият изпит ще бъде видео- и аудиозаснеман от Министерството.
За първи път изборът на директори на образователни институции е ориентиран не просто към намирането на администратори, а към търсене на лидери, които биха допринесли за промяната в българското образование. Това е част и от предприетите инициативи на МОН за промяна на образователната система и към намаляване на механичното възпроизвеждане на знания и формиране на повече умения и компетентности у учениците.За да се случи тази промяна, е важно как се ръководи всяко училище. Затова и философията на правилата на новите конкурси е да бъдат избрани не само нормативно подготвени хора, но личности с множество качества и компетентности.