Научни списания

150 години отворени врати за четмо и писмо в Радуил

Деца от училището, заедно със своите учители Лимонка Григорова и Теодора Нончева, възстановяват позабравената стара традиция лазаруване. Снимки – ОУ „Христо Смирненски“ - Радуил

В малките населени места историята на училището е като огледало. Погледнеш ли в него, виждаш целия път, който са изминали хората му, бита, нравите и най-вече онова, заради което го носят в сърцата си.

„Село Радуил е второто по големина в община Самоков и е най-прекрасното село в България.“

Така представя Даниел Атанасов – администратор на фейсбук групата „Аз обичам Радуил“, мястото, където като дете е изкарвал летните си ваканции, играел е на воля и се е запознавал с българските традиции. Днес родното село на майка му има сериозен повод да празнува.

Радуил чества 150 години образование и 90 години от създаването на училището си.

Даниел, чийто дядо също е учил там – от I до VII отделение, с радост популяризира всички събития, които днешното ОУ „Христо Смирненски“ посвещава на двете годишнини.

Иванка Андреева, директор

„150 години е внушителен юбилей, с какъвто малко селища биха могли да се похвалят – казва за „Аз-буки“ директорът на училището Иванка Андреева. – Посветихме му цялата учебна година. Обявихме национален конкурс „Училище в миналото“. Организирахме пленери, рисунки на асфалт. Изработихме диплянки за живота в училището, събирахме стари фотографии, издирихме данни за просветното дело в село Радуил от Историческия музей и от Читалище-паметник „Отец Паисий“ в Самоков. Срещахме се с бивши учители и ученици, записвахме спомени. Спортувахме и отворихме вратите на училището за бъдещите първокласници.“

В публикуваната обява за приема в I клас откриваме нещо ново и различно за радуилските деца, което ни прави впечатление. В допълнителните обучения

освен заниманията по народни танци, волейбол и мажоретен състав вече присъства и възможност за уроци по пиано.

През тази пролет училището получава музикалния инструмент като дарение чрез съдействието на кмета на селото Христо Иванов.

„През всичките 150 години – споделя Андреева –

хората в Радуил поддържат образованието независимо от обстоятелствата и проблемите.

От 1873/1874 г., когато възниква килийното училище, през първата изградена през 1880 г. самостоятелна сграда, отнесена впоследствие от порой и новопостроеното училище през 1897 г. с името „Св. св. Кирил и Методий“, та до 1934 г., когато се завършва строежът на сградата, в която учим и сега и честваме нейните 90 години. Създадено по немски проект от германски архитекти и строители, училището тогава носи името на княз Кирил Преславски, осигурил щедро финансиране. Просторни слънчеви стаи – топли през зимата, хладни през лятото – благодарение на специално поставените въздушни камери между тухлите в стените. Имаме и голям физкултурен салон, който вече се нуждае от ремонт.“

Според писмените свидетелства с неуморната си работа за изграждането на физкултурния салон, чиито размери 30 на 12 м го превръщат в най-големия за самоковския район, заслуга има учителят по физкултура Станимир Дашев. Построен изключително с труда на учители и ученици, за салона разказва и бившият директор Георги Угринов в предаването „Наше село“ на канал „Рила“ през 2006 г.

„… Имаме много неща и си ги пазим – казва Угринов. – …

Физкултурният ни салон е един от най-добрите не само за селски, но и за градски училища,

голям, направен от сеновал с доброволен труд. Има парно и възможност да работи по всяко време, стига децата да искат да спортуват.“

В момента учениците в ОУ „Христо Смирненски“ са 63. Силно намалели през годините, броят им днес се е увеличил, което логично радва директорката.

„В последните години има тенденция за увеличаване на децата. Преди 3 години бяха 37. Но се стараем да създаваме добри условия и да предлагаме разнообразни извънкласни дейности.“

Андреева разяснява, че училището работи с психолог, логопед и ресурсен учител, а децата от начален етап се обучават на обособен етаж от сградата. Всяко дете има постоянно работно място и достъп до съобразени с възрастта санитарни помещения.

„Компютърният ни кабинет е оборудван със съвременна мултимедийна техника и постоянна интернет връзка, разполагаме с богата училищна библиотека и предлагаме субсидирани от училището кетъринг закуски и обеди“ – казва директорът.
И държи да отбележи, че при тях работят квалифицирани, при това млади учители: „Девет от учителите ни са млади, начинаещи в учителската професия. Обичат работата си, адаптивни са и прилагат нови практики. Ремонтират класните си стаи, работят по проекти. Шест са местни, от Радуил, само трима пътуват. До тях стои стожерът на училището – Лимонка Григорова, която има най-голям стаж в училището и винаги е готова да ги подкрепи и да помогне.“

Именно по нейна инициатива се осъществява и едно от радостните събития в селото, посветено също на юбилея. Деца от училището, заедно със своите учителки Григорова и Нончева,

възстановяват позабравената стара традиция лазаруване.

Малките лазарки, придружени от преподавателките си, посещават домовете на радуилци. Посрещнати са с възторг и получават награди за старанието си.

ОУ „Христо Смирненски“, преминало през своите възходи и спадове, след промяната на режима през 1944 г. получава името на българския поет, отсядал в Радуил, за да търси облекчение на заболяването си. Няколко години по-късно училището е обявено за едно от най-добрите в областта, а през учебната 1955/1956 г. получава признанието „първенец“ по отношение на реда и хигиената в окръга. Тогавашният директор Христо Суков дори е награден с орден „Кирил и Методий“ – II степен.

Извървявайки още над половин век, стигаме до 2024 г., когато настоящият временно изпълняващ длъжността директор Иванка Андреева, организира образованието в Радуил с вещината на човек, оставил 14 години в бившето вече Помощно училище в Самоков – ПУИ „Никола Драмалиев“. С две специалности – „Начална педагогика“ и „Специална педагогика“, Андреева е благодарна на началника на РУО – София-област, Росица Иванова за предложението да оглави Основното училище в Радуил. Идва в селото през 2021 г. и днес, преди тържествения концерт, посветен на 155 години образование и 90 години от построяването на настоящата сграда на училището, може да се похвали преди всичко с екипа си.

„Вече имаме добри специалисти по основните предмети.

Работим по девет проекта и очакваме решенията за още три. Благодарна съм на колегите, които ги разработват, представят и печелят. Това са Детелина Димитрова, Антоанета Велинова, Вероника Николова, Мария Ковачева, Ралица Нончева. Най-много ме радва, че имаме обичта на учениците си и намираме разбиране, доверие и уважение от родителите и обществеността. Учителите ни са изключително отговорни и взискателни към учебния процес. Ето например онзи ден се обърнах към г-ца Велинова, която рисуваше табло, с думите: „Тони, цял ден си в училището, а си в отпуск?“. А тя ми отговори: „Ами на мен ми е приятно тук“. Какво повече да желая с такива учители!“

За 24 май ОУ „Христо Смирненски“ участват във флашмоб и шествие. Кулминацията е концерт, за който се готвят няколко месеца. Време, което един ден ще остане в историята на прекрасното село Радуил, и най-вече в сърцата на неговите жители.