Научни списания

Редица общини обявяват 2 май за неучебен ден

Снимка – БТВ

Кметът на София Васил Терзиев стана поредният градоначалник, който обяви 2 май за неучебен ден. По този начин учениците в столицата ще бъдат

в своеобразна ваканция от 1 до 6 май включително.

“Обявявам датата 2 май 2024 г. за неучебен ден за училищата на територията на Столична община под надслов – "Ден да опознаем София”, се посочва в заповедта на кмета, информират от Столичната община. Терзиев се позовава на чл. 105, ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование.

“Целта е на този ден да се даде възможност на учениците да опознаят по-добре нашия град

във връзка с годината, в която отбелязваме 145 години от обявяването на София за столица на България. На учениците и техните преподаватели ще бъде осигурена възможност да посетят безплатно Регионалния исторически музей – София и неговите филиали и Софийската градска художествена галерия”, пише в уведомлението на кмета до началника на РУО – София-град, д-р Ваня Кастрева.

Безплатните посещения във филиалите на РИМ – София могат да се проверят на сайта на музея.

От Столична община напомнят, че заповедта не важи за детските градини и детските ясли, за които 2 май е присъствен ден.

Преди столичния градоначалник и

други кметове обявиха 2 май за неучебен ден за училищата в своите общини.

Подобни заповеди подписаха кметовете на Благоевград, Пловдив, Асеновград, Първомай, Стара Загора, Русе, Хасково, Димитровград, Ловеч, Троян и Смолян. За учениците в Плевен неучебен освен 2 май ще бъде и 15 май, когато е Празникът на града, реши кметът Валентин Христов.