Авторитетът, който да следваме
Михаела МОСКОВА*
Въпросът кога се използват който и когото, се обсъжда често, защото при тяхната употреба се допускат грешки в писмен текст. Обикновено се посочва, че при избора на едното или другото местоимение значение има синтактичната позиция, която заемат във въведеното от тях изречение. Ако това е позицията на подлог, използваме който, ако е на допълнение – когото.
Можем да видим употребата на това правило в следните изречения:
- Иван, който е най-добрият програмист във фирмата, е подал документи за напускане. (Той е най-добрият програмист)
- Иван е най-добрият програмист, когото познавам. (Познавам него, а не нея.)
- Иван е единственият програмист, на когото имам доверие, че ще изпълни проекта. (Имам доверие на него, а не на тебе.)
Отговорът е „не“. Употребата на когото в случая е неправилна, защото не е спазено друго важно правило –
когото може да се употребява само за лица.
В случая изречението, което въвежда когото, се отнася към думата авторитета, което е абстрактно съществително име и може да бъде заместено само от който без оглед на синтактичната му позиция на допълнение.Важно е да си припомним също, че правилата, свързани с употребата на когото, са задължителни в писмен текст според Официалния правописен речник на българския език (2012).
*Д-р Михаела Москова е главен асистент в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към Българската академия на науките.