Научни списания

27 лауреати на олимпиадата по техническо чертане

Снимка – Пресцентър на МОН

Общо 27 лауреати бяха излъчени на XL национална олимпиада по техническо чертане. С най-много представители сред тях са Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „М.В. Ломоносов“ – София, столичната ПГ по транспорт и енергетика „Хенри Форд“, както и ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен. Сред първенците има и представители на СУ „Д-р Петър Берон“ – Костинброд, и ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ – Севлиево.

Участниците имаха да решават задачи в три групи – изглед отляво и нанасяне на размери по зададени изглед отпред и отгоре на плътно тяло, скица на детайл по зададено аксонометрично изображение, детайлиране от чертеж на общия вид и геометрични построения в чертеж на детайл с AutoCAD.

„Техническите науки и подготовката на инженери са в основата на успешното развитие на икономиката“, заяви заместник-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева в приветствието си към участниците в олимпиадата. Нейни домакини бяха Техническият университет – София, и гимназия „М.В. Ломоносов“. Зам.-министър Георгиева бе впечатлена, че момичетата се представят равностойно с момчетата, което не е характерно за тези професии.

„Това е единствената олимпиада по предмет от професионалната подготовка и вярвам, че всеки, който се занимава сериозно с тези дисциплини, е победил първо у себе си желанието да му е по-лесно“, обърна се към състезателите и директорът на НПГПТО „М.В. Ломоносов“ инж. Таня Михайлова.