Научни списания

МОН свиква национална среща за директорските конкурси

 

В следващите дни Министерството на образованието и науката свиква национална среща на всички Регионални управления на образованието за подготовка на директорските конкурси. Това стана ясно по време на срещата на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с директори и учители от училища в община Гоце Делчев, съобщи пресцентърът на МОН.

В следващите месеци поетапно започват конкурсите за директори като с приоритет ще се проведат тези, където училищата се управляват от 3 и повече години от временно изпълняващ длъжността ръководител. "Вярваме, че това са хора, които са навлезли в спецификата и ако имат желание да заемат за постоянно позицията, ще бъдат готови да отговорят на условията. След това поетапно ще продължим с навършилите години за пенсиониране с връчено предизвестие. А след това и с останалите", обясни проф. Цоков.

Предвижда се новите конкурси да бъдат аудио и видео заснемани, а в тях се засилват практическите задачи. "Искаме да адаптираме конкурсите към изискванията на новото време. Директорът вече не трябва да бъде един успешен администратор, а истински образователен лидер, който не само да се адаптира към променящия се свят, но и да е иноватор и визионер", подчерта министърът.

Десет пъти са се увеличили посещенията в платформата "Дигитална раница", стана ясно още по време на срещата. Министър Цоков коментира възможностите, които дават дигиталните технологии и успешните примери на внедряването им в различни образователни институции по света. "Разбира се, дигитализацията не може да даде отговори на всички въпроси и трябва да отчитаме традициите на българската образователна система", подчерта той. По думите му при всяка трансформация и реформа е много важно да се чува мнението на хората, които са част от системата. "Затова и тези срещи по места са толкова важни, защото искам да чуя Вашето мнение и Вашето виждане за всички започнати процеси по промяна", каза още министърът.

Срещата в Гоце Делчев беше организирана от председателя на Съюза на българските учители д-р Янка Такева, която поздрави директорите и учителите от региона за високите резултати, които постигат. "Социалният диалог стои в основата и успехите идват само тогава когато всички ангажирани с образованието работим заедно и вървим ръка за ръка", подчерта тя. Такева акцентира и на постигнатите резултати през последните години и очакванията за новия бюджет и средствата за учителите заложени в него. "В основата на всички промени в образователната система стоят директорите и учителите. Затова е много важно да ги подкрепяме и да им осигуряваме възможности за още повече методическа подкрепа и квалификационни програми", каза още тя.

На срещата присъстваха и зам.-кметът на община Гоце Делчев Саид Иброш, началникът на отдел "Образование" Маргарита Енчева и началникът на РУО-Благоевград Ивайло Златанов.