Научни списания

Подготвят 84 психолози за борба с наркотиците в училищата

Министерството на образованието и науката организира обучението на 84 психолози, чиято задача ще е да се борят с употребата на наркотици в училищата. Те ще бъдат разпределени по трима във всяка административна област. Това стана ясно на поредна междуведомствена среща при премиера акад. Николай Денков, съобщава правителствената информационна служба.

В подготовката на психолозите ще се включат Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, ГД „Национална полиция“, Агенция „Митници“, МЗ и Държавната агенция за зак­рила на детето. Психолозите ще се учат да разпознават симптомите при употреба на наркотични вещества, да предотвратяват разпространение или употреба на дрога в училищата, както и да реагират при такива случаи в сътрудничество с компетентните органи. Предвиждат се и обучения за учителите.

Институциите се договарят да разработят общ механизъм за противодействие на употребата и разпространението на наркотици в училище. Водещо ще бъде МОН. Ще участват също МВР и министерствата на здравеопазването и на младежта и спорта, Агенция „Митници“, Националното сдружение на общините, ДАЗД, Националното представителство на студентските съвети, ученическите съвети и др.

В хода на съвместната работа ще бъдат събрани и обобщени всички налични ресурси по темата – материали, методически ръководства, програми за работа с ученици и др., които могат да бъдат в помощ на педагогическите специалисти. Ще се възложи и изготвянето на допълнителни материали, включително дигитализирани, които да бъдат достъпни както за учителите, така и за учениците и техните родители.