Научни списания

Извън прожекторите

Успехът на Катерина Димит­рова от Профилираната езикова гимназия „Никола Вапцаров“ в Шумен остана някак си незабелязан. Тя е единствената ученичка, постигнала максимален брой точки на външното оценяване по БЕЛ в X клас. На изпита са се явили около 54 500 десетокласници. Катерина дори не знаеше, че само тя има 100 точки на изпита.

А този успех е голям и не трябва да се отмине мимоходом. Като цяло, извън светлината на прожекторите и между другото в медиите и сред обществеността остана анализът от представянето на изпита на десетоклас­ниците. Всъщност резултатите от НВО в VII и X клас бяха обявени в един и същи ден и вниманието на всички бе насочено към двете момичета със 100 точки и на двата изпита в VII клас.

Истина е, че подготовката за НВО в VII клас е много по-усилена. И децата работят много както в училище, така и в различни школи и у дома, водени от желанието да влязат в конкретно училище.

В X клас нещата не стоят по този начин. На учениците в повечето случаи им е напълно безразлично колко точки ще изкарат на изпита, защото резултатът няма никаква тежест за по-нататъшното им обучение. Към момента резултатът от НВО в X клас има значение само за учениците от обединените училища, които искат да продължат образованието си до XII клас в друго училище.

Вероятно друго би било, ако пос­тигнатото на НВО в X клас влиза в дипломата за средно образование. Това ще мотивира децата да учат и да се представят по-добре. Дотогава ще се радваме на деца като Катерина, които наистина знаят и могат. А те не са толкова много, както ни се иска.