Научни списания

Компютърни инженери с акцент практическа подготовка

Нова учебна лаборатория по автоматизация на проектирането в електрониката е открита във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Придобивката разширява възможностите за обучение в специалностите „Компютърно инженерство“, „Инженерна физика“ и „Комуникации и физична електроника“.Лабораторията е създадена с активната подкрепа на два от гигантите в полупроводниковата индустрия и микроелектрониката – GlobalFoundries (производител на полупроводникови интегрални схеми) и Cadence Design Systems (производител на софтуерни инструменти за проектиране на електронни системи). Представители на фирмите ще се включат и като преподаватели. Инициатори и двигатели за създаването на лабораторията са д-р Добромир Гайдаджиев от GlobalFoundries и проф. Стоян Русев, проф. Мирослав Абрашев и доц. Станимир Колев от екипа на Физическия факултет.Новата инфраструктура е първата сертифицирана на Балканския полуостров лаборатория на Cadence, откъдето даряват скъп софтуер. Тя е част и от Cadence Academy Network. Чрез нея студентите имат пълен достъп до целия пакет от най-новите продукти на Cadence, които се използват за проектиране на съвременни високопроизводителни процесори, аналогови и цифрови интегрални схеми, електронни вериги и много други.Лабораторията стартира дейността си с провеждането на два курса през настоящата учебна година – „Вградени системи“ и „Компютърно проектиране на електронни схеми“. В бъдеще ще се развиват и други дисциплини.На официалното откриване на лабораторията присъстваха зам.-министърът на образованието и науката проф. д.ф.н. Генка Петрова-Ташкова, ректорът на СУ проф. д.ф.н. Анастас Герджиков, деканът на Физическия факултет проф. д.фз.н. Георги Райновски, представители на партньори и преподаватели.„Съчетаването на практическото с академичното обучение е нещо, към което всички се стремим все повече. Създаването на по-добра връзка между университетите и работодателите е цел и на Стратегията за висше образование на МОН. И това се вижда реализирано в създаването на тази лаборатория“, заявизам.-министър Петрова.Ректорът на СУ проф. Герджиков посочи, че благодарение на лабораторията студентите в три бакалавърски и една магистърска програма ще научат нещо практически ориентирано, което ще е полезно за тях и за обществото.