Научни списания

Топ отличниците на България

Горд съм за постигнатото от вас и ви желая да имате самочувствието на равнопоставеност, да знаете, че се конкурирате не само с връстниците си в България, а с всички в целия свят.“ С тези думи министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов се обърна към участниците в церемонията по връчване на отличието „Национална диплома“ в МОН.„Разбира се, заслугата за това е най-вече ваша. На младите хора, които имат интереси, които искат да развиват своите способности, които искат да бъдат изявени и да бъдат конкурентоспособни – отбеляза още министър Пенов. – Разбира се, не мога да не отдам дължимото и на Вашите родители и на вашите учители.“ По думите на просветния министър образованието е мястото, където хората имат усещането за заедност. „Това е мястото, където се развиват отношения между родители, ученици и учители. И някак всички искаме то да бъде най-доброто“, заяви той.Призът „Национална диплома“ се връчва всяка година от МОН на зрелостници, завършили с пълни шестици по всички учебни предмети от дипломата за средно образование, както и на държавните зрелостни изпити. По време на обучението си отличените са показали и постижения в областта на науките, технологиите, изкуствата и спорта.Проф. Пенов коментира още, че докато в другите сфери на публичните финанси може да има различни интереси, то в образованието не е така. „Напротив – всички искаме да имаме добро образование. Всеки изпраща детето си на училище, за да може то да развие своите качества, за да се социализира, да има приятели. И заедно с тези приятели по-нататък да преминат в следващото поколение. Някак в образованието едното поколение обучава следващото.И това обществено развитие почива на традиции. Убедено мога да кажа, че имаме добри традиции в българското образование, които просто трябва да съчетаем със съвременните предизвикателства“, заяви министърът. Той поздрави за успеха и родителите и учителите на отличените.Тази година с „Национална диплома“ са отличени 25 ученици от 19 училища в страната. Деветима са носителите на Национална диплома от столични училища, по двама са наградените в Пловдив, Варна, Сливен, Велико Търново и по един в Бургас, Враца, Габрово, Кърджали, Монтана, Казанлък, Гоце Делчев и Шумен.Пред „Аз-буки“ наградените споделиха, че са постигнали тези резултати благодарение на постоянството си, на умението да си поставят и преследват цели, и на положените усилия в обучението. Те подчертаха и ролята на своите учители, благодарение на които са развили заложбите си.Заедно с дипломите отличените получиха като награда от МОН и електронни книги.