Физиците с най-добро представяне
Най-доброто представяне постига олимпийският ни тим в Международната олимпиада по физика от първото провеждане на надпреварата през 1967 г., съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. В 52-рото издание на състезанието Александър Проданов (XII клас – ППМГ „Никола Обрешков“, Казанлък) донася златно отличие за първи път от 2013 г. насам. Със сребро се отличава Маргулан Исмолдаев (XI кл. – МГ „Д-р Петър Берон“, Варна). До бронзовите отличия достигат Александър Русев (XII кл. – Първа езикова гимназия, Варна), Явор Йорданов (XII кл. – НПМГ, София) и Виктор Михайлов XI клас (СМГ).Международната олимпиада по физика се провежда от 10 до 17 юли 2022 г. онлайн с домакин Швейцария. В нея се включват отбори от 75 държави, като общият брой участници е 368. Олимпиадата се провежда в два кръга. В първия учениците се състезават върху две експериментални задачи, а във втория трябва да се справят с три теоретични.Ръководители на отбора са проф. д.ф.н. Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, който е домакин на онлайн участието.През 1967 г. България заедно с Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния учредяват Международната олимпиада по физика. Страната ни участва във всички издания досега. До 2022 г.включително отборите по физика на България са спечелили общо 137 медала – 15 златни, 45 сребърни и 77 бронзови, както и 61 почетни грамоти.