Научни списания

Докторантите със 750 лв. стипендия

Докторантската стипендия се увеличава с 50% и става 750 лв. на месец, смятано от 1 април 2022 г., реши Министерският съвет. Повече пари ще получават около 3500 докторанти в държавните висши училища, и още около 300 – в научните организации.В държавния бюджет за 2022 г. за увеличението на докторантските стипендии са отделени 8,6 млн. лв.Целта е постепенно на докторантите да се осигурят достатъчно средства, за да могат да се фокусират върху обучението и изследователската си дейност и да постигат по-високи резултати. Това ще доведе до по-добро качество на обучение и доближаването му до изискванията на работодателите.Предвижда се да отпаднат и годишните средства за допълнителни стипендии на докторанти. Те бяха въведени през 2018 г. с цел да допринесат за привличането и задържането на младите учени в страната и за професионалната им реализация като качествени преподаватели и изследователи. Но анализ показва, че допълнителните стипендии не са изпълнили целта си. През 2018 г. зачислените редовни докторанти са били 5300, а през 2020 г. броят им е спаднал до малко над 1300.Допълнителните стипендии са били достъпни само за част от докторантите. След премахването им освободените средства ще бъдат разпределени за увеличение на заплащането на всички докторанти.