Научни списания

Безплатни прегледи за учители след ковид

Учители, преболедували COVID-19, ще се преглеждат безплатно при специалист.А педагози с различни заболявания ще се възстановяват с лечебни процедури. Работещите в предучилищното и училищното образование вече могат да се възползват от поредното издание на НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“. Тя ще покрива разходите им за лечение, направени в периода 13 май – 30 септември 2022 г., съобщават от МОН.Общо 180 000 лв. са предвидени за профилактика, а 200 000 лв. – за рехабилитация. По първия модул преболедувалите COVID-19 ще получават до 30 лв. за допълнителни профилактични прегледи, консултациии/или изследвания извън тези по задължителното здравно осигуряване. Сумата е увеличена двойно в сравнение с 2021 г. От подкрепата ще могат да се възползват до 6000 педагози. За нея могат да кандидатстват всички преболедували, като прегледът трябва да е в периода от 13 май до 30 септември 2022 г. От Програмата могат да се възползват и учители, включени и миналата година.В списъка, който дава право на рехабилитация, влизат 10 групи заболявания: сърдечносъдови, стомашно-чревни и чернодробни, кожни, заболявания на дихателната система, на периферната нервна система, на опорно-двигателния апарат и на бъбреците. На всеки педагог ще бъдат възстановени до 100 лв. разходи. Помощ ще получат до 2000 учители.За да участват в Програмата, педагозите трябва да подадат декларация до директора на своята образователна институция. Изискват се също и медицински документи, доказващи проведената профилактика или рехабилитация. Крайният срок е 5 октомври.