Мониторинг върху медийната собственост
ЕК даде старт на финансирания от ЕС проект за наблюдение на собствеността върху медиите – Euromedia Ownership Monitor. Той ще се координира от Залцбургския университет и ще предоставя база данни за собствеността върху медиите, разпределена по държави, и систематично ще се идентифицират възможните рискове за прозрачността на собствеността на медиите.„Като основен стълб на нашите демокрации, е от решаващо значение да се обърне внимание и да се подчертаят съществуващите заплахи за независимите медии“, заяви комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон.Новият инструмент ще бъде в основата на оценката на политиките и регулаторните мерки и инициативи, насочени към подкрепа на свободата и плурализма на медиите. Проектът ще продължи до септември 2022 г. и се подкрепя от ЕС с 1 млн. евро.Преди дни у нас гостува делегация на комисията за граждански свободи на ЕП, за да разгледа развитието на свободата на медиите и защитата на журналистите, както и зачитането на върховенството на закона в България. Председателят на комисията София ин'т Велд каза: „Видяхме проблеми, но и огромна решимост на българите да се справят с предизвикателствата. Ефективното и справедливо правоприлагане, особено в борбата с корупцията, продължава да бъде един от най-неотложните въпроси в България. Наказателното преследване на корупцията по високите етажи продължава да бъде проблематично. Тревожната ситуация по отношение на свободата и плурализма на медиите в България продължава да съществува. Високата степен на концентрация на медийната собственост и липсата на прозрачност при разпределянето на финансирането от ЕС и общественото финансиране заемат челно място в политическия дневен ред и трябва да се гарантират подходящ мониторинг и изпълнение.“Според София ин'т Велд не е невъзможно България да се върне от сегашното 112-о място по свобода на медиите до 34-то от 2007 г.