Научни списания

Онлайн обучението остава до 31 януари

Разрешава се извършването само на практически присъствени дейности, невъзможни да се провеждат в електронна среда, на учениците от V до XII клас и на студентите. Останалите им занятия продължават онлайн до 31 януари 2021 г.Това е решено на работно съвещание при министър-председателя Бойко Борисов. В него участват министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, на образованието и науката Красимир Вълчев, на младежта и спорта Красен Кралев, на вътрешните работи Христо Терзийски и представители на Националния оперативен щаб и на ваксинационния щаб. Ще бъде подготвен списък с точно посочените практически занимания, които по изключение ще се извършват присъствено.„Относно другите противоепидемични мерки в страната, смятаме, че те трябва да продължат да действат до края на януари тази година“, категоричен е министър Ангелов. Той е подкрепен от образователния и от спортния министър. Премиерът Борисов коментира, че предстои да се разгледат различни варианти за възстановяването на класните занятия при по-големите ученици от V до XII клас.Министър Вълчев припомня, че вече 10-а седмица учениците от гимназиален етап са на онлайн обучение. „Нашето мнение е, че трябва поне една-две седмици до април в училище да се върнат част от учениците. Имаме класове, които са критични – XII клас, които приключват по-рано, и VII клас, където е най-голямо напрежението. Но в момента най-важното е да задържим тази подобряваща се тенденция и децата от предучилищна възраст и от I – IV клас да останат на присъствено обучение“, отбелязва той.Акцент на работното съвещание е ходът на ваксинацията срещу коронавируса у нас. „Колкото се може по-бързо повече хора да се ваксинират на първата линия, освен докторите и учителите. Създайте точен и строг график, както и максимално добра организация за поставянето на ваксините. Случаи като този в Сандански повече да не се повтарят“, отбелязва премиерът.До момента имунизирани са 14 161 души. „Очакваме първата доставка от втората разрешена за употреба ваксина на компанията „Модерна“. Количеството, което ще пристигне, е 2400 дози, като доставката се извършва едновременно във всички европейски държави“, посочва Богдан Кирилов – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата. Следващата доставка ще бъде на18 януари, когато България ще получи 35 000 дози от ваксината на „Пфайзер/Бионтех“, следват още около 4000 дози на 25 януари отново на „Модерна“, а на 2 февруари –35 000 дози на „Пфайзер/Бионтех“.В началото на заседанието здравният министър докладва, че епидемичната ситуация в страната продължава да се подобрява. „По отношение на заболеваемостта България вече е на 26-о място от страните в Европейския съюз, а като добавим към тях и страните от Балканите, ние сме на 31-во място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност от държавите членки на ЕС“, посочва министър Ангелов. „Данните от последните седмици са отговор на всеки, който поставя под съмнение доколко правилни и навременни са така наложените ограничителни мерки“, отбелязва министър-председателят Бойко Борисов.

 

Здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че от 25 януари започва масово тестване на българските учители, предаде БНР. „Това е необходимо, за да видим каква е така наречената скрита заболяемост сред учителите, за да можем да им осигурим по-голяма сигурност и за да преценим каква е готовността на системата да стартираме частично присъствено обучение на по-големите ученици“, обясни той. Министърът коментира темата при посрещането на първите 2400 дози от ваксината на „Модерна“. Очаква се имунизацията на медиците да приключи в края на месеца, като паралелно с нея ще започне ваксинирането на учителите и на настанените в домовете за възрастни хора.По думите министър Ангелов предстои да се направи организация как ще бъдат ваксинирани учителите. „Или ще става в училищата с екипи, които ще ходят от РЗИ, или ще става и от личните лекари, но предимно колегите от РЗИ ще извършват тази ваксинация“, заяви той.