Още близо 65 млн. лева за наука и образование
Министерският съвет предостави над 48 млн. лева за развитието на науката в страната. „От тях 14,5 млн. лв. са за изпълнението на осем национални научни програми за 2021 г., в рамките на които се работи по важни за обществото теми, като единен цифров пазар в науката, нисковъглеродна енергия, опазване на околната среда, здравеопазване и медицина.“ Това обяви в началото на правителственото заседание министър-председателят Бойко Борисов.С програмите се цели интеграция и консолидиране на научноизследователския потенциал, както и концентрация на ресурси за решаване на важни за обществото проблеми. Чрез тях се привличат наши учени за изследователска работа в български научни и научно-образователни институции, осъществява се трансфер на знания и косвено подобряване на висшето образование в страната.33 531 805 лв. се отпускат по бюджета на Министерството на образованието и науката за доизграждане и модернизиране на научните комплекси от Националната пътна карта за научна инфраструктура. „Те са за БАН, за Селскостопанската академия, университетите. Включително и за подводната археология, за кораба, който се купува за Висшето военноморско училище и ще се използва за научни и изследователски цели“, подчерта премиерът Борисов. Целта е да се осигури достъп на българските учени до най-съвременно научно оборудване и те да участват в по-мащабни научни проекти в страната, както и в паневропейски и световни проекти.Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев допълни, че финансираните обекти по Националната пътна карта за научна инфраструктура имат стратегическо значение за българската наука и са с най-голям потенциал за извършване на съвременни и високи научни изследвания.Председателят на БАН академик Юлиан Ревалски благодари на правителството за подкрепата. „Тези средства са изключително важни, за да може да функционира нормално научната система в България“, подчерта той.С 16,9 млн. лв. ще бъдат подпомогнати и 2257 училища за реализирането на противоепидемичните мерки срещу COVID-19.С тях образователните институции ще могат да осигурят дезинфектанти, апарати за пречистване на въздуха и електронни устройства за учениците. С част от средствата ще бъдат подпомогнати и 42 центъра за специална образователна подкрепа.