Китайската сонда се връща от Луната

Kитайската космическа сонда е напуснала повърхността на Луната, за да се върне на Земята, показват кадри, разпространени от държавната телевизия CCTV. Мисията на космическия кораб Chang'e-5 е амбициозен опит на нашата планета да бъдат доставени почвени проби от лунната повърхност. Това се случва за първи път от четири десетилетия. Сондата е напуснала Луната на 3 декември, малко след 17:00 часа българско време.Китайският апарат Chang'e-5 кацна успешно на естествения спътник на нашата планета на1 декември, съобщи Китайската национална космическа администрация (CNSA). „След кацането превозното средство под контрол от Земята започна своята работа на повърхността на Луната, която продължи два дни“, информира CNSA.Chang'e-5 бе изстрелян до Луната на 23 ноември 2020 г.от космодрума Wenchang. Целта на мисията е да събере лунна почва от района близо до връх Рюмкер от видимата страна на Луната и да я достави на Земята. За целта апаратът трябваше да пробие повърхността на небесното тяло на дълбочина два метра. Общо апаратът трябваше да събере до 2 кг пръст. Чрез изследване на пробите учените искат да научат повече за структурата на естествения спътник на нашата планета и за геоложките процеси, които се случват на него.На 28 ноември Chang'e-5 навлезе в лунната орбита.В същото време, орбиталният модул остана да се върти около Луната. След като лунният модул събра почвата, той трябваше да опакова пробите в херметична капсула и след това да се върне в орбита. След скачване и двата модула отлетяха обратно към Земята и се очаква да пристигнат на 11 декември.