По нелекия път на доверието
Не се търси професионалната намеса на училищните психолози. Тази картина обрисуват данните от национално представително проучване на тема „Степента на отчужденост на родителите от училищния живот“. То е дело на изследователски център „Тренд“ и е проведено през февруари тази година. Резултатите бяха представени на форума „Да върнем родителите в училище“, организиран от българския евродепутат Асим Адемов. Домакин на проявата, в която се включи и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, бе Националната финансово-стопанска гимназия в София (за нея четете повече на стр.7). Участваха зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, началникът на РУО – София-град, Ваня Кастрева и нейни колеги от страната, директори и учители, представители на социалните партньори и на родителски организации, членове на обществени съвети и училищни настоятелства.
81% от анкетираните родители на деца от V до XII клас декларират, че са доволни от влиянието, което училището оказва върху тяхното дете. Също толкова отговарят, че имат доверие на учителите. В същото време, 80 на сто твърдят, че се доверяват единствено на детето си за информация, свързана с училищния живот. При това от децата си черпят информация за проблеми с поведението 42% от отговорилите, за добро поведение и заслуги – 59%, за положително развитие в ученето – 66%, а за затруднения в ученето – цели 77%. Проучването показва още, че близо половината от родителите се обръщат към училището едва при наличието на проблем.
Четете повече в бр. 16, 19 – 25 април 2018 г.