Научни списания

Златните момичета на математиката

Най-много точки в олимпиадата спечели единайсетокласничката Деница Маркова от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Със сребърни отличия са и Виолета Найденова - също от СМГ, и Магдалена Георгиева от ПМГ "Никола Обрешков" в Бургас. Бронзовото отличие е за Дона-Мария Иванова от МГ "Баба Тонка" в Русе. "Много съм доволен от представянето на отбора. На Деница не й достигна само една точка за злато", коментира треньорът на отбора доц. Емил Колев от Института по математика и информатика при БАН. Въпреки че олимпиадата е само за момичета, задачите в нея са на нивото на международните състезания по математика. Националният олимпийски отбор се сформира всяка година, след като се обобщят резултатите от две национални състезания и се поканят най-добрите 25 момичета. Те решават 2 контролни. Най-добрите сформират националния тим. Финалната едноседмична подготовка преминава в Института по математика и информатика. "Идеята за олимпиада само за момичета звучи малко странно, но целта е да се засили женското присъствие на математически състезания. Не е тайна, че на международните форуми 80 на сто от участниците са момчета", коментира директорът на СМГ Антони Стоянов. Следващата изява за двете възпитанички на СМГ - Деница и Виолета, ще бъде Балканиадата по математика в началото на май.

Четете повече в бр. 17, 23 – 29 април 2015 г.