Допълнителните занимания връщат децата в класната стая
„За решаването на тази задача най-много помагат извънкласните дейности – спортни празници, пикници, велопоходи, развлекателни програми. А преподавателите правят уроците по-интересни с помощта на новите технологии“, разказва Венцислав Кълбов – директор на средищното СОУ „Св. св. Кирил и Методий“. В него учат близо 300 деца, а над 30 пълнолетни наваксват пропуснатите знания от гимназиалните си години в самостоятелна форма на обучение. В целодневна форма на обучение учат 158 ученици.
„Около половината ученици са от ромски произход. За да ги задържим в училище, въведохме безплатен обяд за сметка на нашия бюджет. Ако искаме дори символична сума, децата ще се откажат. А понякога обядът е стимул за бедните родители да пратят детето на училище“, споделя директорът. Често необразованите родители не виждат смисъл в образованието на децата си, което прави работата на училищния екип още по-трудна. Не ги стряска дори спирането на детските надбавки, казва той.
Четете повече в бр. 35, 20 август - 3 септември 2014 г.