Към читателя
УВАЖАЕМИ АВТОРИ, ЧИТАТЕЛИ, ПРИЯТЕЛИ,
Пред Вас е първият брой на сп. „История“ за ка лендарната 2022 година.
Пожелавам Ви да е здрава, спокойна и благодатна!
И през тази година ще продължим традицията сп. „История“ да запознава с резултатите от нови научни изслед вания, да популяризира историческото знание и до брите педагогически практики, да предлага актуал на информация за новоизлезли книги и национални и международни форуми.
Реферирането и индексирането на списанието в авторитетни бази данни като Web of Science (от 2018 г.) и РИНЦ (от 2019 г.) насърчава усилията ни стриктно да спазваме утвърдените международни стандарти в сферата на научната публицистика, особено по отношение на разнообразието на тематиката, профила на авторите, оформянето на публикациите и най-вече на безусловното анонимно рецензиране на постъпилите ръкописи. Убедени сме, че това е пътят към постигането на качествена научна продукция.
Желанието на редакционната колегия и през тази година е да привлече нови съмишленици от страната и чужбина, да насърчи плодотворни дебати по актуални теми, да популяризира световните достижения на историческата наука.
Ще продължим ползотворното сътрудничество с институции, съхранили през вековете културната и историческата ни памет, както и с чуждестранни културни институти и организации, спомагащи за международния културен обмен. Във времена на социални ограничения, научната периодика се превръща в още по-ценен посредник в рамките на световната научна общност.
Очакваме Вашите научни публикации, ценни резултати от педагогически практики, мнението Ви за учебния материал по история и цивилизации.
Обща е отговорността ни за запазването, изследването и популяризирането на световното историческо богатство. Чрез историята ние четем нашето бъдеще!
С пожелание за кураж и късмет в похода за знания!
Д-р Надя Кантарева-Барух
Директор на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“