Хроника

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ В ЧЕСТ НА 200-ГОДИШНИНАТА ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ЕВЛОГИ ГЕОРГИЕВ

Отворен достъп

Научната конференция Дарителство и предприемачество на Балканите през ХІХ в. по примера на братята Евлоги и Христо Георгиеви, организирана от Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, ще се проведе на 4 октомври 2019 г. (петък) в Нова конферентна зала в сградата на Ректората на Софийския университет.

Повод за Конференцията са честванията на 200-годишнината от рождението на Евлоги Георгиев (роден на 3 октомври 1819 г. в Карлово) – дарител на Университета и един от най-изявените български филантропи на своето време. В научния форум ще вземат участие изявени български и чуждестранни учени, като докладите им ще обхванат различни аспекти от балканската действителност през дългия ХІХ в., разгледани през общата призма на дарителската и предприемаческата деятелност. Наред с братята Евлоги и Христо Георгиеви, във фокуса на научната конференция попадат и други благодетели от епохата на Възраждането, техните дарения, създадените икономически мрежи и осъществените предприемачески инициативи на различни места из Балканите, като ще бъдат засегнати и разнообразни теми от стопанското развитие през ХІХ в. в опит за по-обхватно осмисляне на предприемачеството и дарителството като явления от епохата.

Година XXVII, 2019/4 Архив

стр. 396 - 396 Изтегли PDF