Хроника

100 ГОДИНИ НЬОЙСКИ ДОГОВОР

Отворен достъп

На 12 ноември 2019 г. се проведе национална научна конференция „100 години Ньойски договор: Национални измерения и отражението им върху София и Софийско“. Форумът се организира от Регионалния исторически музей – София, съвместно с Института за исторически изследвания – БАН.

Конференцията беше открита с пленарен доклад на директора на ИИИ – БАН доц. д-р Даниел Вачков на тема „Финансово-икономическите последици от Ньойския договор за развитието на България и нейната столица“. Сред останалите доклади в програмата фигурираха: „Паметници в чест на българското участие в Първата световна война“, „София – център на бежанските организации от Западните покрайнини“, „Приносът на македонската емиграция за развитието на българския футбол“ и др. Представена беше и книгата „Щурмовите команди в българската армия през Първата световна война. Създаване, въоръжение и снаряжение“ на Симеон Цветков (РИМ – Велико Търново).

Основният фокус на научните доклади попадна върху начина, по който договорът рефлектира върху българската столица. Десетки хиляди бежанци пристигат в Царството от загубените територии. Най-голям е потокът от преселници, които избират живота в столицата – близо 50 000 души Това води до разрастване на територията на столицата в следвоенния период и предизвиква демографски бум. Народното събрание приема редица закони за заселване на бежанците обезпечаване на поминъка им и за решаване на жилищната криза.

Беше показан и специално създаденият за събитието кратък документален филм на режисьора Константин Чакъров, посветен на Голямата война (достъпен на сайта на РИМ – София). Докладите, представени на конференцията, ще бъдат публикувани в 3-ти брой на Електронния бюлетин на Музея.

Година XXVII, 2019/6 Архив

стр. 652 - 652 Изтегли PDF