Педагогика

Моето педагогическо ежедневие

ЗДРАВЕЙТЕ, ПРОЛЕТНИ ПРАЗНИЦИ

Резюме. Статията съдържа информация за урок по ЗИП БЕЛ в IV клас на тема: „Здравейте, пролетни празници“.

Ключови думи: spring, holidays, customs and traditions

„Училището не е място, където детето се готви за бъдещия живот, училището е самият живот.“

Селестен Френе

Празникът в рамките на училището е онази невероятна възможност, чрез която успяваме да заредим и децата, и себе си с особен тип енергия и жизненост, за да надхвърлим рамките на битийното и да се пренесем в едно друго измерение на сетивна и духовна наслада. Споделеното празнично чувство зарежда и изпълва със смисъл съприкосновението със стойностните неща в живота ни: семейните традиции, съхранени в родовата памет; значими исторически събития, подхранващи националното ни самосъзнание; религиозните празници, променящи отношението към доброто и злото; празниците, свързани с постиженията на децата по пътя на познанието.

Всичко това като съвкупност от подготовка, дейности и преживявания зарежда училищната атмосфера с позитивни нагласи, утвърждава ценностни ориентации, привлича много съмишленици за реализиране на сложната ни и благородна мисия и ни дарява щастливи мигове – на нас, на нашите ученици и техните родители. Така се ражда доверието, благословеното чувство на принадлежност към училището, семейството, родното място, родината.

Часовете по ЗИП БЕЛ ни дават възможност да съхраним, развием и запазим добродетелите на българина, да разширим, задълбочим и затвърдим знанията, уменията и отношенията на учениците, формирани в процеса на езиковото и литературното им обучение. В тези часове осигуряваме надграждането на образователния минимум. Даваме възможност да участва всяко дете. Основно място се отделя на индивидуалната форма и работа по групи. Ръководната роля на учителя е по-дискретна. Дава се превес на самостоятелността на учениците.

Предварителна подготовка на урок по тема „Християнските празници“

1. Учениците от IV клас извършват проучвателска, изследователска, събирателска дейност (информация, стихове, песни, картинки, рисунки) и всичко подреждат в папки, които след това се излагат на изложба.

2. Среща на учениците от IV клас с музеен педагог в Балиновата къща на тема „Как празнуваме празниците и обичаите в гр. Батак“.

3. Подготовка на тържество на тема „Празници, традиции и обичаи“ пред Клуба на инвалидите в гр. Батак.

4. Провеждане на анкета с учениците на тема „Обичам празниците“.

5. Участие на учениците в СИП „Религия“, където у децата се изграждат добродетели и ценни нравствени качества.

6. Изготвяне на табла за празниците.

Тема на урока: „Здравейте, пролетни празници“.

Вид на урока: Получаване на нови знания.

Цели на урока:

разширяване на социокултурната компетентност на учениците чрез включване в различни условия на речевото общуване;

– разширяване и обогатяване на литературната компетентност на учениците чрез самостоятелна и групова работа с текст (развитие на мислене, въображение, познавателни и творчески способности);

– активиране, стимулиране и мотивиране на учениците за изучаване на културното ни наследство (празници, традиции и обичаи);

– гордост от принадлежността ни към българската нация.

Ход на урока

Подготвителна част

Учителят представя на учениците видеоклип за християнските празници.

Основна част

Учениците, облечени в баташки народни носии, разказват как се празнуват пролетните празници в гр. Батак

Учениците, разделени на групи, редактират и допълват стихове на интерактивната дъска (упр. 2 и упр. 6 от УТ).

Устно описват със синоними великденските яйца.

Работят самостоятелно върху работен лист, който включва следните задачи:

РАБОТЕН ЛИСТ

1. Попълнете игрословицата. В първата колонка ще получите името на един от пролетните празници.

СКЛБИКЧМТЕНАД

1. Антоним на „ниско“

2. Иглолистно дърво

3. Синоним на „обич“

4. Пособие за шиене

5. Първото пролетно цвете

6. Червен кръгъл зеленчук

7. Горско животно с красиви рога

8. Населението на една държава

2. Подредете изреченията, за да получите част от изучен разказ на Ангел Каралийчев.

– Подир пладне слязохме на дядовата Мокрева воденица.

– Днес е Връбница.

– Тя неуморно трака и бучи.

– Мели великденско брашно.

– Като се върнахме в града, натрупахме пред олтара цяла грамада зеленина.

– Нахълтахме в зеления върбалак.

– Накършихме върбови клонки.

3. Съчинете кратки стихове, нарисувайте рисунка или напишете пожелания за пролетните празници.

Най-бързо справилите се ученици със задачите от работния лист допълнително работят върху задачи за откриване на разлики и оцветяване на великденски яйца, скрити в тревата.

В урока се включва и състезателен елемент: учениците се разделят на два отбора, като откриват и подреждат на работни листове двойки синоними и двойки антоними.

За връзка с математиката на учениците се поставя математическа задача: „Бързо пресметни и отговори“ – след колко години ще празнуваме Великден през 2030 г.? 2033 г.? 2050 г.?

Накрая учениците размишляват и тълкуват как разбират поговорката: „Пази го като писано яйце“.

Заключителна част

В края на часа се прави обобщение на всичко за пролетните празници със стихове, песни и танци.

В този учебен час всички се докосват отново до вълшебството на българските традиции и обичаи, което носят пролетните празници.

Децата се обръщат назад във времето с надеждата, че пиейки жива вода от бистрото кладенче на българските песни, танци, наричания, ще съхраним добродетелите на българина, ще станем по-добри и по-щастливи.

ЛИТЕРАТУРА

Василева, Е. (2007). Детето в началното училище. София.

Василева, Е. (2004). Урокът в началното училище. София.

Василева, Е. (2008). Празниците в живота на малкия ученик. София.

Година LXXXVI, 2014/9 Архив

стр. 1384 - 1387 Изтегли PDF