Училище за учители
ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА РАЗВИВАНЕ НА УМЕНИЯ И ПРИЛАГАНЕ НА ТЕОРЕТИЧНИТЕ ЗНАНИЯ В ПРАКТИКАТА
Резюме. Резюме Дейностите, които извършвам в час, винаги са свързани с предварително зададени цели, които си поставям за конкретния час и клас. Винаги се стремя да развивам и универсални умения, като умения за комуникация, работа в екип, аналитично мислене и мотивиране работата на учениците. Урокът по „Технология и организация на екскурзоводското обслужване“ е урок, който създава възможности за развиване на умения и прилагане на теоретичните знания в практиката. Дидактическата игра, като метод на обучение, е изключително подходяща за професионалното обучение, защото активизира мисленето на учениците. В изложението е представен модел на реализиране на дидактическата игра в обучението по „Технология и организация на екскурзоводското обслужване“.
Ключови думи: class activities; skills; teamwork; analytical thinking; motivation; Guide Service
Тема на урока: Плевен – център на Дунавската равнина
Клас: XI, специалност „Екскурзоводско обслужване“
Тип на урока: урок по теория
Вид на урока: комбиниран.
Цели на урока
1. Да се усвоят нови знания за съвременния стопански облик на Плевен, основните туристически забележителности и изнасяне на беседи за тях.
2. Да се възпитат личностни качества, които са изключително важни в работата с туристите.
Предварителна подготовка на учителя
1. Разработване на учебното съдържание.
2. Определяне на принципите и методите, които ще се използват в урока.
3. Разпределяне на времето.
4. Подготовка на необходимите дидактически средства.
Дидактически принципи
1. Съзнателност и активност – чрез подходяща мотивировка на темата да се предизвика интерес у обучаемите, което ще спомогне за активното им участие по време на урока.
2. Нагледност – учениците възприемат по-добре със своите зрителни и слухови анализатори.
3. Достъпност – при подбор на учебното съдържание се вземат предвид възрастовите особености на учениците.
Методи
1. Лекция – използва се за представяне на новото учебно съдържание.
2. Самостоятелна работа – учениците решават задачи в часа и след урока.
3. Дидактически средства – карти, схеми.
Вътрешнопредметни връзки – география и история.
Ход на урока
План: Плевен – център на Дунавската равнина
1. Географско положение и природни ресурси.
2. Историческо развитие.
2.1. Тракийско селище.
2.2. Крепостта Сторгозия.
2.3. През Средновековието.
2.4. По време на османското владичество.
2.5. След Освобождението.
3. Съвременен облик.
4. Забележителности в Плевен.
4.1. Панорама „Плевенска епопея 1877“.
4.2. Регионален исторически музей.
4.3. Скобелев парк-музей.
4.4. Мавзолей гробница.
4.5. Църква „Свети Николай“.
4.6. Къща музей „Цар Освободител Александър II“
4.7. Парк „Кайлъка“.
4.8. Останки от крепостта Сторгозия.
Задача за самостоятелна работа в края на часа: подгответе екскурзоводска беседа за един от обектите в Плевен. Време за работа – 10 мин.
Задача за самостоятелна работа вкъщи: изготвяне на рекламни материали за туристическите обекти в града.
Проблемен въпрос: изнесете екскурзоводска беседа за туристическите обекти в Плевен?
Отговор на проблемния въпрос: чрез метода на „дидактическа игра“.
1. Определяне на екипи – трима ученици ще бъдат екскурзоводи, трима ученици ще бъдат наблюдатели, които ще оценяват представянето на екскурзоводите, а останалите се разделят на случаен принцип на три групи и изпълняват функцията на туристи.
2. Обсъждане на условието на задачата – в трите групи туристите са на различна възраст и от различна националност.
Първа група – туристите са руска група и се акцентира върху туристически обект – „Плевенска епопея 1877“.
Втора група – английски туристи, ученикът, избран за екскурзовод, изнася екскурзоводската беседа на английски език.
Трета група – туристите са български младежи, екскурзоводът провежда екскурзоводска беседа във вид на пешеходна обиколка из туристическите обекти.
3. Учениците имат пет минути да обмислят ситуацията.
4. След това всеки от учениците, определени за екскурзоводи, изнася беседата.
5. Тримата наблюдаващи ученици правят оценка на изпълнението на задачата: обсъждат се евентуални пропуски и неточности. Всеки екип си прави самооценка. Накрая учителят обявява своята оценка и обобщава представянето на всички екипи.
Заключение. Вярвам, че учениците винаги са мотивирани, когато превръщаме класната стая в нещо по-разчупено, когато използваме езика в истинската комуникационна ситуация. Всички ние намираме за по-смислено да се занимаваме с нещо, което придобива реални и осезаеми измерения, а не е просто прочетено и на книга.