Училище за учители
СТАНДАРТИ ЗА КУЛТУРА НА ПОВЕДЕНИЕ
Резюме. Статията представя практически урок за клас на часа, посветен на подготовката на учениците за отговорен живот в общество на разбирателство и толерантност.
Ключови думи: society, lesson, standards, behavior, dress code, etiquette
Урок за час на класа – VІІІ клас
Цел: да се подпомогне подготовката на учениците за отговорен живот в общество, отличаващо се с дух на разбирателство, толерантност, зачитане на човешките права без разлика на пол, религия, раса и т . н
Задачи:
– Да се изясни същността на понятието културно поведение и неговите елементи.
– Учениците да осмислят ролята на стандартите за култура на поведение.
– Учениците сами да изработят правила за добри взаимоотношения, които да спазват в училище, вкъщи, на улицата.
План:
1. Същност на понятията култура и поведение
2. Правила за поведение
3. Подготовка за изработване на Харта на класа
Основни понятия: култура, поведение, етикет, дрескод
Поведение – преднамерено се съобразявам с желанията на друг човек и с нормите, поставени от него.
Култура – съвкупност от духовни и материални ценности, създадени от човечеството през историческото му минало. Духовна култура. Материална култура. Древна култура. Образованост, знания, възпитание. Висока култура. Ниска култура. Имам богата култура.
Елементи: „Етикет при хранене“; „Делова мода“; „Правила за поведение в класната стая“, „Етикет и поведение в обществото“.
ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА ЗА ЧАСА
Учениците се разделят на 4 групи и излъчват свой говорител, който да ги представлява. Говорителите получават задачата на своята група, като теглят билет с предварително записана тема.
Изработват се правилата за представяне на готовите продукти.
– Трябва да бъде изготвен и приет от цялата група и всеки един да може да го представя пред останалата част от класа.
– Да бъде атрактивно представен.
– Да бъде в рамките на обявените до 5 мин.
– Да се придържа строго към темата.
Обсъдихме общо четирите теми, като набелязахме идеите и линията, която трябва да следва групата при разработването на своята задача. Екипите трябва да се подготвят и да се представят за една седмица. Редът на представянето се определя с нов жребий, който изтеглят говорителите на отделните групи.
ХОД НА УРОКА
Разписаните правила се поставят на видно място в стаята и екипите започват своето представяне. Първи се представи екипът с темата за „Етикет при хранене“. Презентацията беше изпълнена с много снимки и схеми. Разгледани бяха всички положения – подредбата на масата, стойката при хранене, сервирането и отсервирането, различните прибори (как изглеждат за какво служат и как е правилно да бъдат използвани).
Допълнителна задача, която имат учениците, е да поставят оценка на другите екипи, като имат предвид няколко опорни критерия: отговаря ли продуктът на зададената тема; атрактивност на представянето; доколко по-лезна информация се е съдържала в продукта. Оценяват се другите екипи, учениците от представящия се екип не могат да дават оценка на собствената си група.
Втори се представи екипът с „Делова мода“. Учениците изясниха значението на думата дрескод, много ненатрапващо внушиха на класа голямото значение на реалната оценка за това дали „нещото“ ни стои добре и как ще изглеждаме. Начинът, по който се обличаме, говори много за нас – за нашата мотивация, цели, отношението ни към работата.
Трети поред се представи екипът с най-трудната задача – „Правила за по-ведение в класната стая“. Наистина, трудно е да формулираш правилата, които ти сам трябва да изпълняваш, а и да се приемат от всички. Целта беше установяване и поддържане на реалистични правила за поведение, които са олицетворение на очакванията ни за поведение в класната стая. Съучениците трябва да знаят какви отношения бихме искали да се поддържат в класа, да си го кажем ясно и просто, конкретно, а не неопределено.
Освен правила в АЗ форма учениците предложиха и стандарти (Приложение 1).
В разработката си учениците не са пропуснали и последствията от неспазване на правилата. Тази презентация постави началото на една действителна реализация на предложената класна харта на VІІІГ клас.
Четвърти се представиха учениците, които подготвиха „Етикет и поведение в обществото“. Екипът се представи добре, като освен етикета засегна въпроси като:
– Облеклото – безупречна изрядност и чистота; Речев етикет – езикът. Нужно е изразите да бъдат по-учтиви.
– Етикетът и общуването. Добрите маниери в общуването спомагат за уважението и възхищението на хората, общуването трябва да е непринудено и внимателно – добрите обноски предразполагат и привличат хората към Вас!
– Безупречно поведение вкъщи. Хармоничното семейство е като здравото тяло – всеки изпълнява своите функции в синхрон с останалите и без особени усилия.
– Етикет при срещи. Културата на поведението изисква спазването на определени правила, дори и тези за поздравяване на познатите и непознатите хора. Важни са за нашето оцеляване в обществото, защото има ли човек нужната култура и възпитание, то би имал самочувствие, би могъл да се изявява в професионалната среда, хората биха го забелязали.
Зададена бе и домашна работа – да се помисли за окончателното оформяне на Харта на класа.
Приложение 1.
ПРИМЕРИ ЗА СТАНДАРТИ
● Да си върша работата!
● Да се контролирам сам!
● Да говоря внимателно!
● Да пазя своята и на другите чест!
● Да съм отговорен за собствените си избори!