Училище за учители
ОТКРИТ УРОК ПО ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“ – ТЕМА „ОЛИМПИЙСКИ ИГРИ И СПОРТОВЕ“
https://doi.org/10.53656/voc23-624otkr
Резюме. От 2019 година 2. АЕГ „Томас Джеферсън“ – София, е „Гугъл“ референтно училище, в което учителите успешно интегрират традиционни и интерактивни методи на обучение. Все по-често в уроците ефективно се използват инструментите на „Гугъл“ за образованието, които подобряват и разнообразяват преподаването на всеки предмет, изучаван в нашата гимназия. В статията е представен урок, проведен като част от дейностите по Националната програма „Иновации в действие“ през м. април 2023 година. В него са приложени както традиционни методи на обучение, като кратка лекция и беседа, така и интерактивни такива – работа по групи и създаване на проект с помощта на няколко приложения на „Гугъл“, които са неразделна част от обучението по английски език. Урокът беше представен и посетен от колеги и ученици от Видин, Благоевград и Самоков.
Ключови думи: „Гугъл“ инструменти; интерактивни методи; „БукУиджитс“
I. Тема на урока: Олимпийски игри и спортове
II. Вид на урока: за нови знания
III. Продължителност на урока: 60 – 70 минути
IV. Цели на урока:
Образователни – знания за:
1.1. древния произход на Олимпийските игри и първите олимпийски спортове;
1.2. най-популярните съвременни олимпийски спортове;
1.3. нова лексика, свързана със спортове и места за тяхното практикуване, спортни пособия, олимпийски игри, участници и терени за практикуване на спорт.
Развиващи – умения за:
2.1. слушане и четене с разбиране на информация на чужд език;
2.2. работа в екип;
2.3. подбор на информация в зададени ресурси;
2.4. организиране на информация;
2.5. представяне на информация и говорене пред публика;
V. Методи на обучение
1. Традиционни – кратка презентация с беседа.
2. Интерактивни – работа по групи, проектна работа.
VI. Принципи на обучение
– Нагледност
– Научност
– Достъпност
– Системност и последователност
– Трайност на знанията.
VII. Компетентности като очаквани резултати
1. Учениците разбират основната информация от изгледан видеоматериал и по него отговарят правилно на въпроси с множествен избор.
2. Учениците могат да открият, извлекат и подредят съществената информация, засягаща различни спортове и участниците в тях, както и да употребяват нова лексика за спортни пособия и терени за спорт.
3. Учениците могат да направят кратка презентация за конкретен спорт.
4. Учениците могат да демонстрират презентационни умения и говорят с произношение и интонация, ненарушаваща разбирането.
VIII. Предварителна подготовка
– Разделяне на учениците на седем групи по четирима и организиране на учебната среда за часа.
– Кратко видео на тема “The Ancient Origins of the Olympics”1.
– „Гугъл“ формуляр с изготвени въпроси по видеото – Google Forms2.
– Подготвени въпроси за кратка беседа по видеото.
– Кратка презентация за съвременните олимпийски игри3 .
– Изготвяне на плакат с изображения за десетте най-популярни олимпийски спорта – Google Drawings4.
– Изготвяне на шаблон за презентация за конкретен спорт – Google Slides5.
– Откриване на ресурси и създаване на списък за седем конкретни спорта – за всяка група ученици по един спорт от десетте най-популярни.
– Изготвяне на кръстословица в платформата BookWidgets с основни термини и пособия за седемте спорта.
IX. Ход на урока
1. Актуализация на знания и преход към нов урок (времетраене: 5 – 10 минути)
1.1. Дейности на учителя
Учителят задава следните въпроси:
– What sports do you like practising or watching? (Какви спортове обичате да практикувате или гледате?)
– Do you have favourite sportsmen/sportswomen?Who is he/she? (Имате ли любим спортист/ спортистка? Кой/ коя е той/ тя?)
– Why do you like them? (Защо го/я харесвате?)
– What are the biggest and most important events where competitors can show their talent and achievements? (Кои са най-големите и най-важни форуми, на които състезателите могат да покажат таланта и постиженията си?)
– What do you know about the origins of the Olympic games? (Какво знаете за произхода на Олимпийските игри?)
– След попълване на формуляра от учениците учителят може да прехвърли информацията в „Гугъл“ таблици за по-голяма прегледност и по-лесно отчитане на резултатите.
1.2. Дейности на учениците
– Отговарят на поставените въпроси устно.
– Гледат видеоматериала “The ancient origins of the Olympics” („Древният произход на Олимпийските игри“).
– Отговарят на поставените по видеото въпроси в „Гугъл“ формуляри.
2. Въвеждане на новата тема (времетраене: 7 – 8 минути)
2.1. Дейности на учителя
2.1.1. Учителят задава следните въпроси и записва на дъската подредбата на спортовете според учениците.
– Which do you think are the most popular Olympic sports? (Кои мислите, че са най-популярните олимпийски спортове?)
– Can you number them from 1 to 10? (1 being the most popular and 10 – the least popular) (Можете ли да ги подредите от 1 до 10, като 1 означава най-популярен спорт, а 10 – най-малко популярен спорт?)
2.1.2. Учителят показва на учениците плаката, илюстриращ десетте най-популярни олимпийски спорта и коригира подредбата на учениците, където е необходимо.
Възможна дискусия, ако възникнат въпроси или желание за изказване от страна на учениците.
2.3. Дейности на учениците
– Учениците отговарят писмено на зададените въпроси в рамките на 1 – 2 минути.
3. Въвеждане на втората част от новата тема заедно със задачите за учениците (времетраене: 20 минути)
3.1. Дейности на учителя
– Учителят изпраща като задание на учениците в Google Classroom предварително подготвените материали и шаблон на презентацията, която всяка група трябва да направи6.
– Учителят подпомага учениците по време на изпълнението на задачата в случай на възникнали трудности или въпроси.
3.2. Дейности на учениците
– Учениците са запознават с предоставените материали и всеки ученик от групата работи самостоятелно по своя слайд в презентацията.
4. Представяне на презентациите по групи (времетраене: около 2 – 3 минути на група)
4.1. Дейности на учителя
– Учителят внимателно изслушва презентациите и си отбелязва забележки по представянето на учениците, ако има такива. Прави заключителни коментари след всяка представена група.
5. Решаване на кръстословица в BookWidgets. Обобщение на наученото в часа.
5.1. Дейности на учителя
– Учителят публикува кръстословицата като задание в Google Classroom.
Тъй като платформата BookWidgets е напълно съвместима с Google
Workspace for Education, учениците нямат никакви затруднения при отварянето и попълването на кръстословицата.
– Учителят задава въпроси, които целят да проверят доколко новата лексика е усвоена.
– Учителят прави кратък коментар относно степента на постигнатост на целите за урока.
– Учителят оценява активността на учениците и задава домашна работа.
5.2. Дейности на учениците
– Учениците попълват кръстословицата самостоятелно и я предават като изпълнено задание.
– Възможно е, при желание от страна на ученик/ученичка от класа, той/ тя да сподели екрана на устройството си на електронната дъска и да попълва кръстословицата пред всички.
X. Заключение
Целта на тази статия беше да представи интерактивен урок, съчетаващ традиционни и по-нови методи. Използваните „Гугъл“ инструменти в конкретния час са малка част от всички, които ние, учителите, имаме на разположение, за да направим преподаването по-разнообразно и ученето по-приятно и увличащо за учениците. Същевременно нашата работа постига целите си и учениците упражняват и усъвършенстват както четирите основни езикови, така и своите технически умения.
Инструментите, които „Гугъл“ предоставя, подобряват съвместната работа на учители и ученици, засилват тяхната ангажираност и повишават интереса и ефективността при изпълнение на задачите в класната стая. Все пак не бива да забравяме, че технологиите трябва да се използват с осъзнато предназначение и внимание в обучението по чужд език, тъй като те само допълват методите на преподаване, а не ги заместват напълно.
БЕЛЕЖКИ
1. https://www.youtube.com/watch?v=VdHHus8IgYA
2. h t t p s : / / d o c s . g o o g l e . c o m / f o r m s / d / 1 9 l K m Z 1 y y R h 3 a X 9 c U _ m3XqgjxI0nuIPlWCNm1ly9b_Ws/edit
3. https://docs.google.com/presentation/d/1N1wIFdx4SKVBiXAogVobvx4raElq vOn4HFHGV9mHkFY/edit#slide=id.p
4. https://docs.google.com/drawings/d/1TCpWq04LMQKIeSZJ7uKze8xgXGpjh qrtpg7k5d5TiOc/edit
5. https://docs.google.com/presentation/d/1_6yu4-4QVLKPdhlLU4AAya7LfjzEF kP9RC9evbPof68/edit#slide=id.p
6. https://docs.google.com/presentation/d/1_6yu4-4QVLKPdhlLU4AAya7LfjzEF kP9RC9evbPof68/edit#slide=id.p